Dlaczego home-staging jest taki ważny? Celem właściciela nieruchomości, jak i agenta jest jak najszybsza i najkorzystniejsza sprzedaż nieruchomości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie wystawionego na sprzedaż domu lub mieszkania, aby jak najszybciej znalazły nabywcę i uzyskało jak najwyższą cenę.

Najczęściej działania home stagera zmierzają do podniesienia atrakcyjności wnętrza wystawionej na sprzedaż nieruchomości. Wskazuje właścicielowi wady i usterki, które trzeba naprawić, ponieważ obniżają atrakcyjność nieruchomości i wywołują wrażenie zaniedbania. Ten etap zaczyna się już momencie podjęcia decyzji o sprzedaży lub wynajmie danej nieruchomości. Często wystarcza uprzątnięcie mieszkania czy domu z mebli, osobistych pamiątek i odświeżenie ścian. Często jest to przez właścicieli uznawane za niepotrzebny wydatek, podczas gdy schludny wygląd nieruchomości potrafi podnieść jej cenę nawet o kilkanaście tysięcy.

Na chwilę obecną polski rynek jest zbyt mało wymagający, jednak coraz więcej osób zaczyna już dostrzegać korzyści jakie daje home staging. Niestety, często również głównym kryterium, jakim kierują się klienci, pozostaje cena. Klienci wolą pozostawić mieszkanie lub w stanie nieodświeżonym od kilkudziesięciu lat, łudząc się że w zamian za trochę niższą niż przeciętna cenę lokal szybko znajdzie nabywcę. Warto jednak podkreślić, że często samo opróżnienie lokalu robi na potencjalnym pozytywne wrażenie i zachęca go do kupna lub wynajmu.

W Stanach Zjednoczonych home staging jest znany już od lat 70. XX wieku, był stosowany przez pośredników w handlu nieruchomościami, jako jedno z narzędzi marketingowych. W latach 90. stał się osobną specjalizacją wśród profesjonalnych designerów, dekoratorów wnętrz i agentów nieruchomości. Przez te lata ugruntowało się przekonanie, że zatrudnienie profesjonalnego home stagera podnosi wartość nieruchomości i przyśpiesza jej sprzedaż, zwłaszcza w segmencie mieszkań i domów luksusowych. 

2015-06-08 13:48:08, aktualizacja: 2015-06-08 13:49:12

Wybierz rodzaj opłaty
Do powyższej kwoty należy dodać koszty wypisów z aktu notarialnego - 6 zł za stronę (typowo ok. 200,- zł + VAT), oraz koszty ewentualnych wniosków o wpis do KW (+ VAT).
Kalkulator pozwala zapoznać się z orientacyjnymi kosztami zakupu nieruchomości przez Klienta. Taksa notarialna obliczona na podstawie obowiązujących stawek (Dz.U. z 2004 r. nr 148, poz. 1564 z późniejszymi zmianami).
PLN
Podatek od czynności cywilnoprawnych (2%): PLN
Taksa notarialna: PLN
Vat od taksy notarialnej: PLN
% PLN
VAT od prowizji agencji: PLN
Opłata sądowa: PLN
W sumie opłaty dodatkowe: PLN
Suma: PLN